Sklep z silnikami krokowymi

Czym są silniki krokowe?

Silnik krokowy, określany również mianem silnika skokowego, jest typem napędu elektrycznego. Jego nazwa pochodzi stąd, iż przy właściwym wysterowaniu jego wirnik wykonuje obrót o dany krok określony dla danego modelu (podawany w stopniach). Oferuje to precyzyjną kontrolę nad ilością obrotów na minutę w dowolnym momencie ruchu. Takie działanie jest możliwe dzięki specyficznej konstrukcji takich silników a także wspomnianemu wyżej specjalnemu sterowaniu.

Silniki krokowe a mechanika bieżącego wieku

Nie tylko na sali operacyjnej nieprzeciętna dokładność stanowi obiekt pożądania. Mechanika w obecnych czasach nierzadko również jej wymaga. Silniki krokowe świetnie się tu nadają. Ale jest coś jeszcze. Gros elementów urządzeń mechanicznych jest dziś sterowana sygnałem cyfrowym, to jest za pośrednictem impulsów elektrycznych o określonych poziomach napięć. Silniki krokowe są kontrolowane w ten sam sposób – poprzez periodyczne nadawanie impulsów prądowych do kolejnych styków urządzenia. O okresie obrotu decyduje czas trwania pulsów. I właśnie dzięki precyzji sterowania oraz brakowi konieczności przejścia z domeny cyfrowej na analogową w celu sterowania obrotami, silniki krokowe są z chęcią wykorzystywane w wielu dziedzinach współczesnej techniki i można je znaleźć w różnorodnych maszynach i urządzeniach, na przykład napędach dysków optycznych, robotach.

Wady silników krokowych

Silniki krokowe nie stanowią remedium na całe zło. Oprócz swoich niezaprzeczalnych zalet posiadają kilka istotnych wad, na które zawsze zwracać uwagę – w odniesieniu do innych typów napędów „na prąd”, pobierają one stosunkowo dużo energii elektrycznej przy takiej samej szybkości, oprócz tego emitują sporo energii cieplnej. Zważając na ich budowę największa prędkość obrotowa może być niewystarczająco wysoka. Zazwyczaj jest mniejsza niż kilkaset obrotów na minutę.

Dostępne w sprzedaży silniki krokowe

W sprzedaży są dostępne do nabycia są różne modele silników krokowych. Mogą się różnić pomiędzy sobą między innymi:

  • rozmiarem,
  • konstrukcją (na elektromagnesach lub magnesach),
  • parametrami elektrycznymi (opór elektryczny, napięcie impulsów).

Pomimo, iż silniki krokowe wymagają większego wkładu finansowego niż mniej złożone silniki prądu stałego, wciąż pozostają wystarczająco korzystne do wykorzystania w amatorskich projektach.