Bezpieczny budynek – hydroizolacja fundamentów

Decydując się na budowę domu, trzeba pamiętać o wielu rodzajach prac. Do tych postrzeganych jako najważniejsze zaliczane są hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle znacząca część prac, że najkorzystniej ich wykonanie powierzyć fachowcom , którzy posiadają wielką wiedzę i wieloletnie praktykę w tym zakresie.

Hydroizolacja fundamentów – z jakiego powodu jest to tak znaczące?

Hydroizolacja fundamentów skutecznie ochrania obiekt użytkowy przed działaniem wilgoci. Należy pamiętać, że bezpośredni wpływ wody na fundamenty może znacząco obniżać właściwości termiczne budynku. Dochodzi wtedy do wyziębienia ścian, które są przez to o wiele bardziej podatne na atak grzybów odbijających się negatywnie na zdrowiu lokatorów. Dzisiaj wykorzystywane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna stosowana jest wtedy, kiedy woda występuje w pobliżu konstrukcji obiektu . Sprawdza się ona również w przypadku, kiedy woda wywiera nacisk o charakterze hydrostatycznym na konstrukcję fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa zaś gwarantuje kompleksową ochronę przed działaniem wody i wilgoci w wypadku, kiedy nie jest wywierane ciśnienie na określone komponenty konstrukcyjne.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest wykorzystywana

Hydroizolacje fundamentów stosuje się teraz zarówno w budynkach mających charakter mieszalny, jak i w przemysłowych. Trzeba wiedzieć, że przy robieniu hydroizolacji fundamentów konieczne jest osłonięcie obszarów , które są trudno dostępne. Chodzi w tym wypadku o łączenia ścian, narożniki i załamania. W związku z tym wykonanie hydroizolacji nakłada konieczność wykonania odrębnego projektu prac. Realizację hydroizolacji najlepiej jest zlecić profesjonalistom, mającym tak wiedzę, jak i doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Tylko wówczas można mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak powinno, a sama izolacja rewelacyjnie wypełni swoje zadanie.