Budowa domów góralskich

Jeśli chcesz nabyć domy góralskie, koniecznie sprawdź domygoralskie.com

Z początku budowane były jedynie na Podhalu, dziś zaś wpływy stylu góralskiego zauważyć można także w innych regionach naszego kraju. Domy góralskie, mimo swojego określenia, pojawiają się też poza Małopolską, a zainteresowanie nimi zwiększa się w ogromnym tempie. Skąd się bierze? Czym charakteryzują się domy góralskie?

Skąd wzięły się domy góralskie?

Mimo że budowane były już od stuleci, w świadomości większości architektura góralska pojawiła się dzięki Stanisławowi Witkiewiczowi – wzięte stąd inspiracje zostały przez niego użyte do opracowania nowego, unikatowego stylu. Po latach taki styl zyskał popularność poza Zakopanem, ale nadal jest powszechnie kojarzy się z tą częścią Polski.

Z których materiałów wznosi się domy góralskie?

Kluczowym budulcem, z którego wznosi się domy góralskie jest oczywiście drewno. Początkowo wykorzystywano tylko drzewa rosnące w Tatrach, jednak z czasem budowniczy zaczęli także używać drewna importowanego, bowiem jest wytrzymałe na upały czy mrozy oraz wpływ wody.

Czym charakteryzują się domy góralskie?

Domy góralskie najłatwiej rozpoznać możemy po specyficznych, spadzistych więźbach i kamiennych fundamentach. Domy góralskie nie mogą istnieć bez tarasów oraz wszechobecnych elementów dekoracyjnych, będących nieraz dziełem najbardziej cenionych rzemieślników-artystów.

Domy góralskie – czemu warto?

Są cenione w szczególności z uwagi na swój piękny wygląd, ale to nie jedyne ich mocne strony. Powinniśmy wspomnieć, iż zbudowane w największej mierze z drewna, tworzą nadzwyczaj zdrową atmosferę, a użyte w nich surowce są całkowicie ekologiczne.

Dane teleadresowe:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]