Cegły, płytki, elewacje, bruk klinkierowe

Klinkier jest obecnie jednym z najistotniejszych materiałów budowlanych. Chętnie sięgają po niego duzi inwestorzy działający na rynku nieruchomości, poza tym jest często używany przy budowie niewielkich budynków. Spotykamy go w świątyniach, na placach, chodnikach i elewacjach domów. Z jakich jednak powodów jest popularny? Jakie zalety posiada ten klinkier? Dlaczego warto go wybrać?

Czym jest klinkier?

Klinkier to materiał, który powstaje poprzez wypalanie gliny w piecach o temperaturach wyższych niż tysiąc stopni Celsjusza. W przeciwieństwie do różnych innych tworzyw ceramicznych, klinkier posiada tylko wypieczoną powierzchnię, nie ma natomiast szkliwienia. Do wytwarzania klinkieru służą gliny żelaziste lub wapienne.

Klinkier – co nam daje?

Technologia produkcji klinkieru sprawia, że jest on wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne – jego nasiąkliwość rzadko jest większa niż 6%. Wyroby klinkierowe są w stu procentach mrozoodporne. Oprócz tego są też odporne na pęknięcia, świetnie znosząc także największe obciążenia. Nie sposób nie powiedzieć też o ciekawym wyglądzie opisywanego surowca – oferowany jest w setkach wersji kolorystycznych, łatwo dopasujemy go do wszystkich stylów.

Gdzie uświadczymy klinkier?

Klinkier, z uwagi na ogromną wytrzymałość jest chętnie wykorzystywany do produkcji bruku – często uświadczymy się go na parkingach lub podjazdach. Odporność na mróz typowa dla produktów klinkierowych powoduje zaś, iż są używane na elewacjach wielu obiektów.