W przestrzeni publicznej stosowane są kolorowe asfalty – jako tworzywa polepszające jakość ruchu ulicznego oraz realizujące funkcje wizualne. Sprawdźmy, w jakich miejscach się je wykorzystuje i jak są stworzone.
Gdzie używane są kolorowe asfalty
Możliwości wykorzystania kolorowej mieszanki drogowej są ogromne. Zwykle kolorowe asfalty wykorzystywane są do separowania linii komunikacyjnych i w celu zwiększenia komfortu pieszych. Zauważymy je na chodnikach, drogach ratowniczych, w parkach oraz boiskach szkolnych. Potęgują one widoczność elementów jezdni, wydzielają drogi ratownicze, pasy postojowe, a także przestrzeń dla karetek. Dzięki użyciu kolorowych asfaltów znacząco obniżają się przypadki stłuczek komunikacyjnych z udziałem uczestników ruchu. Poprawia się też estetyka przestrzeni, ponieważ żywe odcienie prezentują się lepiej niż zwyczajne szarości, które przeważnie można spotkać w miastach.
Z czego wykonuje się kolorowe asfalty
Przekonajmy się teraz z jakich komponentów wykonuje się kolorowe asfalty. Najczęściej są to surowce o nieregularnym uziarnieniu, niezabarwione, z których błyskawicznie można wyprodukować różnokolorowe rezultaty, łącząc ze sobą beton asfaltowy i inne składniki. Struktura asfaltu jest wytrzymała na niszczycielskie warunki atmosferyczne i doskonale wypełnia swoją rolę, a przyczynia się do tego metodologia produkcji i kompozycja mieszanki. Kolorowych asfaltów nie zrujnuje ich intensywna eksploatacja (np. poruszanie się rowerami czy ruch samochodów), ani mikroklimat, objawiający się obfitymi deszczami, wysoką temperaturą oraz oddziaływaniem cieplnym.