Klinkierowe cegły

Cegła klinkierowa to jeden z najlepszych materiałów do wykończenia elewacji. Jest nie tylko naprawdę trwała, ale także świetnie wygląda, dzięki czemu często wykorzystuje się ją w budownictwie prywatnym i publicznym. Produkowana jest w najróżniejszych wzorach, co pozwala na wkomponowanie jej do niemal każdego budynku. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Cegła klinkierowa – techniki produkcji

Materiałem służącym do wyrobu cegły klinkierowej może być jedynie najlepsza glina. Proces jej wyrobu polega na obróbce w bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej nawet tysiąca stopni Celsjusza. Cegła klinkierowa, która ma zostać wykorzystana na ścianach zewnętrznych musi również zaliczyć trudne badanie, polegające na wielokrotnym schłodzeniu i ogrzaniu.

Gdzie używana jest cegła klinkierowa?

Zazwyczaj stosowana jest w elewacjach obiektów publicznych, sakralnych lub zwykłych domów. Z uwagi na wielką ilość jej wzorów, możliwe jest również jej zastosowanie do budowy ogrodzeń, okien lub kominków. Cegła klinkierowa to też doskonały materiał do stworzenia posadzki na balkonie oraz ścieżki ogrodowej. Jej mrozoodporność sprawia, że często stosuje się ją przy budowie stopni zewnętrznych.

Z jakich względów warto postawić na cegłę klinkierową?

Najważniejszą zaletą cegły klinkierowej okazuje się na pewno jej wytrzymałość na niskie temperatury – bez problemu może zatem być używana na zewnątrz. Cegła klinkierowa jest poza tym całkowicie wytrzymała na wpływ wilgoci, co sprawia, że bywa wykorzystywana w budowie śluz lub miejscach w największym stopniu wystawionych na opady. Oprócz tego, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.