Kominki

Tworzą w mieszkaniu wspaniałą atmosferę, a oprócz tego są doskonałymi źródłami energii – zwłaszcza, gdy wspomagają kaloryfery. Nic zatem zaskakującego, że właściciele domów coraz częściej stawiają na na kupno kominka – zwłaszcza, że w ofercie wielu wytwórców znajdziemy modele, które naprawdę łatwo dopasujemy do aranżacji nawet najbardziej nieszablonowego wnętrza. Jak więc kupować kominki?O jakich rzeczach nie powinniśmy zapominać?

Otwarte palenisko w kominkach

Tego rodzaju kominki okazują się niezrównane, jeśli zależy nam na chodzi o tworzenie atmosfery – nic wszak nie będzie lepsze od bezpośredniego kontaktu z ogniem oraz dźwięków spalanego drewna. Niestety, z wszystkich typów kominków, propozycje z otwartym paleniskiem nie sprawują się najlepiej pod względem wydajności – wykorzystują jedynie 20% energii.

Kominki wykonane z żeliwa

Okazują się nieco bardziej kosztowne od opisanych w poprzednim akapicie kominków, nie dają również szansy, by w pełni nacieszyć się płomieniami, bo palenisko odgrodzone jest żaroodporną szybą. Są natomiast lepszym rozwiązaniem dla osób, które stawiają na wydajność – wszak zmniejszenie strat ciepła wynosi w tym przypadku nawet 80 procent – dzięki płaszczowi z żeliwa jest ona przechowywana, a potem stopniowo uwalniania.

Kominki z systemem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym to najlepsze dodatek do systemu centralnego ogrzewania – woda zostaje w nich ocieplona do odpowiedniej temperatury, a następnie skierowana do grzejników. Tego rodzaju kominki można wykorzystać również w celu ocieplenia wody do kranów, przez co okazują się jednym z najtańszych w eksploatacji rozwiązań.