Przyczepność i wytrzymałość – najważniejsze cechy ścieżek rowerowych

W Polsce buduje się setki kilometrów ścieżek rowerowych, jednak i tak nie dorastamy w tej sferze państwom Europy Zachodniej. Zobaczmy z jakich materiałów muszą być zrobione ścieżki rowerowe, aby były całkowicie bezpieczne dla osób z nich korzystających.

Czym charakteryzują się wytrzymałe ścieżki rowerowe

Prawidłowo zrobiona ścieżka musi być osobnym szlakiem, po którym poruszają się cykliści, wyróżnionym symbolem roweru. W Polsce zazwyczaj wykonana jest z kostki brukowej, co może być niebezpieczne, ponieważ taka struktura niesie ze sobą większe ryzyko upadku. Znacznie bardziej wygodne jest stabilne podłoże epoksydowe. Należy wziąć pod uwagę, że ścieżki rowerowe są bardzo często uczęszczane, zmagają się z niesłychanym nasileniem ruchu. Odporność na naciski powierzchniowe, a także negatywne warunki pogodowe, takie jak: ekstremalna temperatura, mróz, mocny deszcz, śnieg, zamarzanie, są najistotniejszym kryterium przy selekcjonowaniu budulca ścieżki.

Jakie są najczęściej spotykane komponenty powierzchni ścieżek rowerowych

Najnowszej generacji ścieżki rowerowe pokryte są powłoką antypoślizgową, która wyklucza zagrożenia i wymiernie oddziałuje na komfort rowerzystów. Wykorzystywana jest zwykle na podłożu bardzo stabilnym. Często spotykana jest także wykonana z barwionych żywic nawierzchnia drogowa, której właściwości hydroizolacyjne znajdują szerokie zastosowanie. Ścieżki wykonane z popularnego na naszych terenach polbruku praktycznie nie są spotykane w Stanach Zjednoczonych.