Ręcznie formowane cegły

Cegła jest wciąż wśród najlepszych surowców w budownictwie. O jej zaletach można by mówić godzinami – jest stosunkowo tania, nadzwyczaj wytrzymała i gwarantuje dobrą izolację termiczną. Mnóstwo dziś wytwarzanych cegieł jest produkowanych przez maszyny. Bardzo zmniejsza to ich koszty, ale skutkuje to także tym, iż każda sztuka wygląda tak samo. To zaś często nie podoba się miłośnikom niebanalnych rozwiązań – nie powinno więc dziwić, iż od niedawna coraz większa jest popularność cegieł ręcznie formowanych.

Cegła ręcznie formowana – walory wizualne

Powodem, dla którego cegła ręcznie formowana jest tak często wybierana okazuje się przede wszystkim wygląd. Dzięki temu, iż każda sztuka została wyprodukowana przez ludzkie ręce, wszystkie wyglądają zupełnie inaczej, co spodoba się wszystkim, którym na sercu leży estetyka. Cegły ręcznie formowane są najczęściej wytwarzane z gliny lessowej, którą wyróżnia ciekawszy odcień niż cegły z gliny iłowej – od czerwieni aż po ciemną żółć.

Dlaczego warto sięgnąć po cegłę ręcznie formowaną?

Cegła ręcznie formowana okazuje się oprócz tego bardzo wytrzymała – jeśli o to chodzi, plasuje się lepiej niż przemysłowo wytwarzane cegły niższej jakości. Lepiej też izoluje pomieszczenia w mieszkaniu, gwarantując komfort termiczny o każdej porze roku. Cegła ręcznie formowana to też świetne wyjście wszędzie tam, gdzie panuje wysoka wilgotność – jest to materiał naprawdę chłonny, zatem potrafi pobrać nawet 10% wody z wnętrza. W ostatnim zdaniu należy wspomnieć, iż cegła ręcznie formowana nie będzie dużo kosztowniejsza od cegieł produkowanych przemysłowo.