Rusztowania w budownictwie i nie tylko

Rusztowania to kluczowe części ekwipunku firm budowlanych. Pozwalają na bezproblemowe dojście do wysoko położonych części obiektów, nie powodując jednocześnie niebezpieczeństwa dla pracujących u góry ludzi. Dzięki nim renowacje zabytkowych kościołów, domów wielorodzinnych czy wieżowców są zdecydowanie prostsze niż dawniej. Rusztowania są także wykorzystywane przez ekipy zajmujące się myciem okien czy konserwacją linii elektrycznych. Spotykane są poza tym w przemyśle chemicznym. Obok rusztowań stacjonarnych stosowane są też rusztowania jezdne – pomocne zwłaszcza przy robotach obejmujących duże budynki.

Z jakich surowców wykonuje się rusztowania?

Niegdyś rusztowania wykonywane były przede wszystkim z drewna. Tego typu modele były wprawdzie nieciężkie, ale niewytrzymałe, co sprawiało, iż przy każdym remoncie konieczne były co najmniej małe naprawy. Do dziś na Dalekim Wschodzie rusztowania robi się z bambusa. Dziś najchętniej wykorzystywanym rodzajem rusztowań są te wykonane ze stali, bo jest surowcem wytrzymałym, a jednocześnie stosunkowo łatwym w przenoszeniu. Znacznie lżejsze jest aluminium, a te wykorzystuje się w szczególności do wykonywania rusztowań przesuwanych, gdyż powinny być jak najmniej ciężkie.

Jaka firma wypożyczy rusztowania?

Ze względu na bezpieczeństwo osób pracujących na rusztowaniach, naprawdę istotne będzie to, od kogo je wynajmiemy. Należy stawiać przede wszystkim na ekipy ze świetną opinią oraz rekomendowane przez wcześniejszych klientów. Dowiedzmy się również, czy dana firma oferuje poza tym montaż oraz rozłożenie rusztowań – jest to wszak zlecenie, do którego niezbędne są wysokie kwalifikacje, a nie powinniśmy zapominać, iż bezpośrednio rzutuje to na ochronę przebywających na wysokości pracowników. Koszty wypożyczenia rusztowań są naprawdę zróżnicowane i biorą się z czasu wynajmu, metrażu rusztowań oraz innych czynników.