Sposoby fugowania klinkieru

Klinkier cieszy się ogromną popularnością wśród inżynierów. To zainteresowanie tym surowce nie może jednak dziwić. Klinkier wszak doskonale się prezentuje, a metoda jego wytwarzania powoduje, że nie zagrażają mu woda, grzyby lub uszkodzenia mechaniczne. Żeby jednak elewacja z tego materiału posłużyła nam długie lata, powinniśmy odpowiednio ją zamontować. Powodem najpoważniejszych trudności okazuje się zazwyczaj fugowanie klinkieru – nie zaszkodzi zatem dowiedzieć się, jak wykonać to bezbłędnie.

Do fugowania klinkieru wykorzystaj odpowiednią fugę

Płytki klinkierowe potrzebują zazwyczaj solidniejszego spoiwa niż pozostałe wyroby ceramiczne. Z tej przyczyny wybierając na elewację klinkierową, powinniśmy zawczasu kupić właściwą fugę. Żeby fugowanie klinkieru przyniosło spodziewane rezultaty, należy sięgnąć po fugę przeznaczoną do takich zastosowań. Wyroby tego rodzaju bez problemów znajdziemy w sklepach budowlanych, a różnorodność cen to gwarancja, że na pewno znajdziemy spoinę, która spełni nasze oczekiwania i nie okaże się dużym wysiłkiem dla naszego portfela.

ABC fugowania klinkieru

Musimy zwłaszcza wiedzieć, że usunięcie starej spoiny z nawierzchni cegieł klinkierowych jest znacznie cięższe niż w przypadku innych materiałów. Z tego też względu w czasie fugowania klinkieru powinniśmy pamiętać o spoinie wydostającej się za krawędzie – trzeba prędko ją zeskrobać. Nadzwyczaj istotną kwestią jest również wcześniejsze przygotowanie podłoża – także nieznaczne zanieczyszczenia mogą wszak mieć wpływ na trzymanie się cegły.