Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Jeśli chcesz zamówić szalunki ścienne, odwiedź tę stronę

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Głównie stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, aby właściwie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z metalu, sklejki lub drewna

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z drewnianych desek albo grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystywana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większa część wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z drewna, metalu bądź sklejki, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę łączą narożniki, łączniki, głowice ze stali lub aluminium i belki.

Wynajem szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt oraz brygad, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłby całkowicie nieopłacalny . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]