Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Kup szalunki Kraków na https://sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, zwane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Przeważnie stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, by nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przelotów na okna, bramy i drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, drewna lub sklejki

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych albo grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może zostać wykorzystywana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większa część inwestorów oraz wykonawców stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wytwarza się z drewna, metalu lub sklejki, jak również zestawiać 2 albo 3 surowce. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają belki, narożniki, łączniki i głowice ze aluminiowe lub stalowe.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Podmioty często zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt czy zespołów, które zwykle świadczą inne usługi. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku byłby całkowicie nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie lepszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]