Zakładanie gabionów

Kamienny mur to niezwykle efektywne ogrodzenie, jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. Jego konstrukcja jest wszak dość złożona, a koszty mogą bardzo osłabić nasze finanse. Na szczęście, osoby, które chciałyby właśnie w ten sposób wytyczyć krańce swojej działki, mogą zdecydować się na ciekawą alternatywę. Są to gabiony, które wyglądają nie mniej dobrze, a są znacznie tańsze oraz wykazują prostszą budowę.

Czym są gabiony?

Gabiony to wykonane z prętów klatki, do których nasypywany jest materiał skalny. Kiedyś służyły jako budowle zapobiegające osuwaniu się stoków oraz w budowlach wodnych. Później doceniono jednak cechujący je piękny wygląd, dzięki któremu trafiły do parków i na prywatne posesje.

Gabiony – w każdym miejscu prezentują się doskonale

Wielką zaletą gabionów okazuje się ich uniwersalność. Bez trudu wkomponujemy je w wystrój każdego miejsca – zapełniające je kamienie można wybrać w zależności od tego, jak wygląda otoczenie. W połączeniu z niewielkimi kosztami ich wytworzenia, sprawia to, że po gabiony często sięgają właściciele domów jednorodzinnych.

Gabiony – wytrzymałe ogrodzenia

Niezbyt skomplikowana budowa gabionów powoduje, że są bardzo odporne na defekty. Możemy wykorzystywać je także w najtrudniejszych warunkach – długo były stosowane przecież do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom terenów leżących pod skarpami. Nie potrzebują częstej konserwacji, a więc warto postawić je przy domku wypoczynkowym.