Scenariusz szkolenia – jak go stworzyć?

Scenariusz profesjonalnego szkolenia naprawdę różni się od innych dokumentów. Żeby kurs był skuteczny, skrypt musi być elastyczny oraz umożliwić dopasowanie szkolenia do uczestników. Aby to okazało się osiągalne, trzeba przeanalizować kwalifikacje kursantów i ich potrzeby. Jest to nad wyraz istotne, gdyż odpowiednio przygotowany scenariusz szkolenia jest najważniejszą częścią pracy każdego trenera. Dobrze więc powiedzieć parę znań na temat tego, jak musi on wyglądać oraz o czym nie zapominać przy jego opracowaniu. Pomocnych będzie niewątpliwie parę ważnych wskazówek, które musi znać każdy, kto chce przeprowadzić szkolenie.

Scenariusz szkolenia – co jest ważne?

Najważniejszym zadaniem scenariusza szkolenia będzie oczywiście określenie jego długości – nie zapominajmy przy tym, że szkolenie musi być jak najdłuższe, gdyż krótsze kursy są często dla trenerów przyczyną niemałych problemów. Następnym działaniem powinno być określenie obszaru szkolenia – ten zaś musi być dopasowany do czasu jego trwania. Tylko wówczas możemy opracować główne ćwiczenie szkolenia. Podczas profesjonalnych szkoleń ćwiczenia wykonywane są tylko wtedy, gdy kursanci usłyszeli już wszystkie niezbędne wiadomości – poprzedzają one wszak ogólne podsumowanie.

Scenariusz szkolenia a najważniejsze cele

Scenariusz szkolenia powinien także być źródłem wiadomości dotyczących tego, co należy przedstawić ludziom biorącym w nim udział zanim zacznie się ćwiczenie główne. Tak zwane cele operacyjne to zespół cech wymaganych u kursantów. Są one różnorodne zależnie od charakteru kursu. Zwykle jest to właściwa atmosfera wśród kursantów i opanowanie przez nich kluczowych wiadomości. Cele operacyjne podczas szkolenia muszą zostać wypracowane w najmniejszym dopuszczalnym stopniu, a w razie dobrej – w optymalnym.