Kilka informacji o systemie SWIFT

Szukasz informacji o systemie SWIFT? Dobrze trafiłeś!

Mimo, iż praktycznie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego działania światowej bankowości.

Po co nam system SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego rodzaju. Nie licząc np. w Polsce funkcjonują także z systemów: Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie działają też różnorodne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na terenie danego kraju.

Co jest wobec tego główną zaletą systemu SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie państwa na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku największych banków, obecnych w Polsce.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]