Krajowy System e-Faktur – tu wystawisz i odbierzesz fakturę ustrukturyzowaną

Dowiedz się wszystkiego o fakturze ustrukturyzowanej.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie przedsiębiorcy na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 stanie się to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla biur rachunkowych

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie ustaloną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie niewiele mówi osobie, która nie wie jak go odczytać, lecz dla przystosowanej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu będzie w pełni zrozumiały. Fakt, iż faktury mają jednolity format powoduje, że niezależnie od tego którego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to istotna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w programie księgowym danych z faktur podsyłanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – przedsiębiorcy wiele na tym zyskują

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw przede wszystkim szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (system przetrzymuje dane o nich przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego oraz akcyzowego. Co istotne, konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak musi ona zostać zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]