Monety numizmatyczne – najpopularniejsze obiekty kolekcjonerskie

Dowiedz się, gdzie zamówić monety numizmatyczne.

Monety to nie tylko pieniądz, ale również przedmiot westchnień kolekcjonerów z całego globu. Numizmatyka, będąca początkowo sferą nauki analizującą monety, medale a później także banknoty, z upływem lat przekształciła się w jedno z najpopularniejszych hobby. Wielu numizmatyków traktuje jednak zbieranie monet jako rodzaj inwestycji kapitału w dobra, mogące z czasem przynieść niezły dochód. Skrzętnie wykorzystały to mennice z różnych krajów świata, każdego roku emitujące ogromne ilości wspaniałych srebrnych i złotych monet numizmatycznych.

Monety numizmatyczne ze srebra i złota – pasja, która może być lokatą

Motywów, dla których hobbiści kolekcjonują monety oraz banknoty jest sporo. Niektórzy fascynują się pieniędzmi, wobec tego kolekcjonują środki płatnicze przeróżnych państw. Drudzy skupiają się na monetach okolicznościowych wybijanych w nawiązaniu do zbliżającej się rocznicy znaczącego wydarzenia historycznego lub urodzin czy też śmierci ważnej znakomitości se sfery nauki albo polityki. Trzecia grupa szukają monet, których design ilustruje konkretny motyw, np. związany z mitycznymi postaciami bądź zwierzętami. Jest natomiast grupa osób, która nie kupuje popularnych numizmatów emitowanych w bardzo dużych nakładach z niklu, mosiądzu i miedzi, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, przede wszystkim ze srebra oraz złota. Oczywiście, tego rodzaju numizmaty już na dzień emisji są kilkukrotnie droższe aniżeli zwykłe monety okolicznościowe, jednakże należy mieć świadomość, że ich kupno bywa doskonałą inwestycją. Z biegiem lat cena złotych oraz srebrnych numizmatów może zauważalnie wzrosnąć, nie tylko ze względu na ograniczaną liczbę konkretnego wzoru, ale także z powodu realnego wzrostu ceny kruszcu, którego są one wyprodukowane.

Polskie numizmaty – czy jest ich dużo na rynku?

Numizmatykom koncentrującym się tylko na monetach emitowanych nad Wisłą zapewne nie braknie interesujących eksponatów do zebrania. Ledwie w poprzednich paru latach Mennica Polska wybiła takie monety jak przykładowo 100-lecie polskiej flagi państwowej czy kolekcja Historia polskiej muzyki rozrywkowej z wizerunkami m.in. Krzysztofa Komedy i Grzegorza Ciechowskiego. Większa część monet okolicznościowych produkowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty o nominale 10 złotych. Ich wartość, zależnie od wagi, roku emisji oraz nakładu, oscyluje w przedziale od 100 do około 300 złotych. Złote i srebrne numizmaty zabezpieczone są na ogół kapslem albo umieszczone w kasetce wraz z certyfikatem.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]