Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Jeśli szukasz złotych monet, koniecznie wejdź na https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby, które zdecydowały się inwestować w złoto mogą skorzystać z wielu różnych propozycji: nabywać akcje podmiotów powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, czy też zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w formie sztabek, lecz także monet bulionowych.

Co wyznacza aktualną cenę złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich w paru aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są bite w celu inwestowania w nie kapitału, z tego też powodu ich nakład w danym roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd wyznaczany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są bije się w kolekcjach tematycznych lub w związku z pamiętnymi rocznicami, skutkiem tego ich wygląd bardzo z rzadka jest modyfikowany. Przeważnie złote monety bulionowe wybijane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie rocznikiem emisji. Charakterystyczne jest to, iż wiele monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje ciężar i czystość użytego do ich wybicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, że są popularne w każdym zakątku świata, a ich sprzedaż jest łatwiejsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Domieszka innych metali wzmacnia złote monety bulionowe

Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednak mennice biją też monety o wadze 1/10 czy 1/2 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe bite są z reguły z 24 karatowego złota, czyli .999, lecz np. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki bite są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to głównie na celu podniesienie twardości monety i w konsekwencji zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o wadze czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W asortymencie lokalnych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli wymienione wyżej Krugerrandy, Liść Klonowy czy Pandę.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]