Wyprawy górskie – nie tylko Tatry

Jeśli ciekawi Cię najlepsza oferta wypraw, zajrzyj na www.exploruj.pl

Bardzo dużo osób spędza swój czas przemierzając górskie szlaki. Zazwyczaj zaczynają od tras wytyczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Szukają nowych wrażeń – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wędrówki na szczyty znajdujące się w dalekich od naszego kraju rejonach stają się obecnie możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – o czym pamiętać, szykując się do wyprawy?

Aktualnie przed amatorami górskich wypraw otworem stoją tak polskie oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc), ale również najwyższe wzniesienia Afryki, Azji czy Meksyku. Bez wątpienia dużym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na krajowym rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Elbrus czy Kazbek. Rzecz jasna pomoc agencji mnóstwo upraszcza, ale jej instruktorzy nie wdrapią się na szczyty za nas. Potrzebna jest kondycja, która pozwoli nam wytrzymać trwającą wiele godzin wędrówkę z bardzo masywnym, ważącym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z właściwym sprzętem i dostosowanym do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy postanawiają wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na Elbrus, bazę pod Annapurną, Pik Leninabądź Mount Everest – wymaga się wcześniejszej praktyki w zbliżonych do tego rodzaju wyprawach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to warunki, które powinno się bezwzględnie spełniać. Nie można zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Liczy się więc zdolność pracy w grupie. Podczas wyprawy w góry niezbędne jest stu procentowe dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Dane teleadresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]