Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Jeśli potrzebujesz obrączkek Kraków, koniecznie sprawdź https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości dzień ślubu jest szczególnie poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy nowożeńców po wsze czasy, a znakiem ich miłości, zaangażowania i lojalności są obrączki, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Mężczyźni nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Z początku nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego podarowanie żonie pierścienia stało się elementem ceremonii ślubu. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później, o czym jednakże mało osób wie. Już wcześniej miały miejsce przypadki, że wkładali pierścienie na dłoń kiedy wybywali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak np. we Francji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, na Słowacji czy w Brazylii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie podług starodawnych wierzeń biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i wybiera obrączki ślubne wspólnie, aczkolwiek zwyczaj rekomenduje, że narzeczona nie powinna finansować ich zakupu, ponieważ jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne współcześnie

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej subtelną stylistyką. Przez wiele wieków wytwarzano je z różnych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo czy stal), które reprezentowały niezłomność miłości. Obecnie do ich wytworzenia używa się przeważnie złota i platyny, które są oznaką zaufania do małżonka. Naturalnie, są one również często zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch typów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą też często usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla młodej pary cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]