Pierścionki zaręczynowe bez tajemnic

Więcej informacji o pierścionkach zaręczynowych Kraków

Gdy znajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, w końcu podejmiesz decyzję o ślubie. Wpierw jednak następuje ta długo wyczekiwana przez większość pań chwila – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – symbol wieczności

Podarowanie kobiecie pierścienia to nader stary obyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają kształt okręgu, który symbolizuje wieczność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym notabene “palcem obrączkowym”, co wynika z przeświadczenia, iż od tego palca prowadzi “vena amoris”, a więc żyła prowadząca bezpośrednio do serca. Ogólnie przypuszcza się, iż to Grecy przywieźli na Stary Kontynent tradycję przekazywania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie sporządzano je ze skóry, z łodyg trzciny, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Drogocennymi pierścieniami ze srebra lub złota obdarowywano tylko wtedy, gdy mężowie pragnęli ogłosić swoją pełną ufność do partnerki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, platyną oraz złotem, aczkolwiek materiały te tak naprawdę powszechnie stosuje się do ich tworzenia dopiero od kilku stuleci, przy czym znaczący wzrost ich popularności można odnotować w XX w.

Złoto, drogie kamienie, a nawet drewno – współczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście idealna biżuteria na oświadczyny to pierścionek z platyny z pokaźnym diamentem, jednak potencjał dowolnego łączenia przeróżnych metali oraz kamieni jest szeroki. Prócz diamentów stosuje się rubin, topaz czy szafir. Część osób wybiera tańsze metale, jak tytan, srebro, stal damasceńską, a nawet drewno, jednakże nadal na rynku przeważają pierścionki wytworzone z platyny i przeróżnych rodzajów złota (czerwonego, białego i żółtego).
Ile winniśmy środków przeznaczyć na pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było przekonanie, iż narzeczony winien zapłacić na niego co najmniej dwukrotność swojej wypłaty. Koszt pierścionka zależny jest od rozmaitych elementów: użytego kamienia, designu, surowca czy liczby karatów, zatem każdy kupi piękny, nieprzeciętny pierścionek na swoją kieszeń. Pamiętajmy jednak, że pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania i uczucia, więc jego koszt nie jest najistotniejszy. Istotne jest to, czy przypadnie do gustu naszej wybrance.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]