Czemu szkolenia PPOŻ są obowiązkowe?

Organizacja szkolenia PPOŻ to obowiązek firmy. Powinniśmy zorganizować je oczywiście nie tylko ze względu na prawo – w przypadku pożaru nasi pracownicy będą potrafić szybko opuścić teren przedsiębiorstwa. Dlatego nie powinniśmy szukać na nim oszczędności i wybrać tylko tych wykładowców, którzy zapewnią nam, iż zatrudnieni rzeczywiście uzyskają wymagane kwalifikacje. Na czym zatem polegają skuteczne szkolenia PPOŻ? O czym powinniśmy pamiętać przy wyborze firmy je organizującej? Jak często muszą się odbywać?

Kwalifikacje niezbędne do prowadzenia szkoleń PPOŻ

Przeprowadzenie szkolenia PPOŻ należy powierzyć zaufanej osobie. Wykładowcy, którzy przekażą pracownikom, jak postąpić w przypadku zaprószenia ognia muszą mieć odpowiednie kwalifikacje z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, pożarnictwa lub przejść kurs inspektorów ochrony przeciwpożarowej. W zależności od stopnia szkolenia, muszą mieć wykształcenie maturalne albo magisterskie. Dokładne zapisy dostępne są w ustawie o ochronie przeciwpożarowej.

Kiedy organizować szkolenia PPOŻ?

Przepisy precyzują, że szkolenia PPOŻ dla załogi biur powinny być organizowane przynajmniej co sześć lat. Dla pracowników fizycznych ten okres to 2 lata, natomiast przy zadaniach szczególnie ryzykownych – 365 dni. Nie zapominajmy przy tym, iż mają one zagwarantować ochronę załogi – dobrze zatem przeprowadzać je w mniejszych odstępach. Nie jest ważne, czy chodzi o większe, czy niewielkie zakłady pracy – zawsze mogą okazać się bardzo pomocne.