Podczas katastrofy zwykle uszkodzeniu ulega linia elektryczna – a przecież to szczególnie w takich sytuacjach będzie niezbędna. Bez oświetlenia awaryjnego ewakuacja zagrożonych z budynku może zatem sprawić niemałe problemy, a zwłaszcza jeśli drogi ewakuacyjne prowadzą korytarzami bez okien. Dlatego bardzo ważne okazuje się to, by wszystkie obiekty publiczne posiadały oświetlenie awaryjne. Jest to zresztą wymagane przez odpowiednie przepisy, zaś jego nieobecność może spowodować trudności z otrzymaniem zezwolenia na użytkowanie budynku. Gdzie konkretnie powinno się znaleźć oświetlenie awaryjne? Jakie produkty zaliczane są do tej kategorii?
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie awaryjne?
Najistotniejsze częścią oświetlenia awaryjnego są, jak łatwo stwierdzić, lampy. Nie zapominajmy przy tym, że muszą one być dostosowane do obiektu, w którym zostały używane – oświetlenie awaryjne dla dróg do ewakuacji jest trochę odmienne niż te zakładane w półotwartych wnętrzach. Ustawy wymuszają też użycie specjalnych, świecących piktogramów, informujących o kierunku opuszczenia budynku. Zarówno pierwsze, jak i drugie muszą posiadać akumulator niezależny od linii energetycznej.
Zakładanie oświetlenia awaryjnego
Ustawa nie wymusza, aby oświetlenie awaryjne zostało założone w zwykłych domach. Jego użycie jest zaś niezbędne w różnego rodzaju obiektach publicznych. Powinno znaleźć się między innymi w przedsiębiorstwach, teatrach oraz szkołach. Prawo poza tym wymusza, żeby oświetlenie awaryjne spełniało obowiązujące normy.