Badania psychologiczne dla kierowców

więcej

Zawodowi szoferzy przed rozpoczęciem pracy muszą odbyć odpowiednie testy psychomotoryczne. Jest to szczególnie istotne, jeśli ich praca wiąże się z transportem ludzi i materiałów uznanych za szkodliwe dla natury. Badania kierowców są obowiązkowe dla właścicieli prawa jazdy kategorii C, D oraz E. Jak opisywane badania przebiegają? Jak się do nich przyszykować?

Badania kierowców – rozmowa

Pierwsza część badania kierowców opiera się na odbyciu wywiadu z potencjalnym kierowcą. Psycholog jest w stanie tak dowiedzieć się, jak bardzo zmęczony jest starający się o uprawnienia lub w jakim jest stanie. Na tym etapie specjalista informuje także kierowcę na temat tego, jak będą przebiegały testy – w ten sposób ogranicza się natężenie zdenerwowania.

Następny etap badania kierowców

Potem ubiegający się o uprawnienia musi wypełnić podany mu formularz. Znajdzie w nim pytania, dzięki którym przeprowadzający stwierdzi, czy dobrze kontroluje nerwy i jak reaguje na niespodziewane problemy. Test pozwala także określić, na jakim poziomie są umiejętności interpersonalne przyszłego kierowcy – a to przecież decyduje o jego zachowaniu na jezdni.

Finalny etap badania kierowców

Końcowym etapem badania kierowców są próby przeprowadzone na specjalistycznych przyrządach. Stosuje się je w celu sprawdzenia szybkości kandydata oraz adekwatności reakcji na problemy, które mogą przydarzyć się na ulicy. Gdy chodzi o przyrządy wykorzystywane w czasie testów, wymienić musimy w szczególności miernik czasu reakcji oraz aparat Piórkowskiego.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]