Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Kwestia zanieczyszczenia powietrza trafiła już do świadomości każdego Polaka i sporadycznie bywa pomijana. Obywatela naszego kraju dostrzegli, że jakość powietrza, którym każdego dnia oddychamy, ma kluczowy wpływ na nasze samopoczucie. Tak długo jak nie będą wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy jest zmuszony zatroszczyć się o swoje zdrowie, na przykład poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia od uznanych producentów

Im bardziej rozwinięty rejon, tym większe jest ryzyko występowania wysokiego stężenia PM10 i PM2,5, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój szeregu chorób płuc narażeni są szczególnie mieszkańcy dużych miast lub okolic w pobliżu fabryk wydzielających do atmosfery obfite ilości tych pyłów. Cykliczne stosowanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w dużym stopniu zmniejszyć szkodliwy wpływ pyłów na zdrowie. Oczyszczacze powietrza szeregu renomowanych producentów, jak m.in. LIFAair, Blueair czy Airdog, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów, więc nie jest to w tej chwili nowość na rynku. Co interesujące, poza wyłapywaniem z powietrza cząsteczek pyłu, nieraz mają one również inne użyteczne funkcje.

Typy i zastosowania oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza występują w rozmaitych rozmiarach, dlatego łatwo dobierzemy sprzęt najlepsze do określonej kubatury mieszkania. Są to urządzenia niezbyt duże, toteż swobodnie można przesunąć je między pokojami. Poza eliminowaniem z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, wychwytują one też zarazki oraz grzyby, które mogą powodować liczne choroby czy też reakcje alergiczne, jak również groźny benzen. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje powietrze, co tworzy w mieszkaniu orzeźwiającą atmosferę, a równocześnie przynosi mocniejszy sen. Niektóre oczyszczacze posiadają również czujniki alarmujące o obecności CO2. Zakup oczyszczacza powietrza poleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na alergie.