Guz piersi

Obciążenie dziedziczne guzem piersi stanowi około 10% wszystkich zachorowań na tego typu raka. Przy rocznej zachorowalności w Polsce, którą szacuje się na około 15 000 nowych zachorowań, największe korzyści może przynieść leczenie raka piersi w początkowych stadiach rozwoju. Dowodem na raka piersi jest nie tylko wyczuwalny guz, ale również inne zmiany w wyglądzie piersi. Sygnałem alarmowym może być miejscowa zmiana koloru piersi, np. pojawienie się zaczerwienienia. Nasze szanse na 100% wyleczenie wzrastają razem z wcześniejszym rozpoczęciem leczenia guza piersi.

Leczenie raka piersi – dostępne metody

W leczeniu guza piersi wykorzystuje się takie same metody co w przypadku każdego innego nowotworu. Wyróżnić można przede wszystkim

  • leczenie chirurgiczne – wiąże się z wycięciem gruczołu piersiowego. Przy okazji można usunąć lub nie mięśnie piersiowe. Niekiedy stosuje się podskórne wycięcie całego gruczołu tylko jeśli pacjentka wyrazi zgodę na następcze leczenie raka piersi poprzez napromienianie.
  • radioterapię – czyli leczenie promieniami. Przedoperacyjne napromieniowanie przeprowadza się w sytuacji zaawansowanych postaci guza. Konieczność wykonywania pooperacyjnej radioterapii jest tym większa, im mniej inwazyjna jest sama operacja. Przy bardzo zaawansowanych postaciach guzów umotywowane jest paliatywne leczenie raka piersi.
  • chemioterapię – stosowane w tej metodzie leczenia guza piersi, cytostatyki hamują namnażanie się komórek nowotworowych. Pomimo występowania licznych działań ubocznych, leczenie to jest uzasadnione w gorzej rokujących przypadkach