Jak odciągać katar u dziecka? Aspirator do nosa

Katar u małych dzieci to dość częsta, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie spać ani jeść, gdy przeszkadza im zalegający katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – czy odciąganie kataru jest bardzo ważne?

Gromadzący się katar prowadzi do komplikacji, a po zakażeniu bakteryjnym może przekształcić się w groźniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, przesuwa się po ściance gardła podrażniając je. Bakteryjny, żółtozielony katar staje się niebezpieczny dla płuc i oskrzeli.

Jak odciągać katar Gruszka czy aspirator do nosa?

Jest kilka urządzeń, które pomogą naszej pociesze pozbyć się zalegającego kataru. Możemy użyć z tradycyjnej gruszki, wkładanej do otworu nosowego, którą następnie naciskamy. Tworzące się podciśnienie zasysa katar do gruszki. Inną metodą jest aspirator na wdech rodzica. Aktualnie dużą popularnością cieszy się natomiast bezpieczny i skuteczny aspirator do odkurzacza.

Aspirator do nosa podłączany do odkurzacza

Takie rozwiązanie może wywoływać zdziwienie u większości rodziców. Tymczasem jest to o wiele wydajniejszy sposób niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, pasuje do większości odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Warto pamiętać, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, powinien być stosowany po uprzednim rozrzedzeniu wydzieliny roztworem soli 0,9%. Po usunięciu kataru powinniśmy zadbać o nawilżenie uszkodzonej przez wydzielinę błony śluzowej nosa. Katarek do odkurzacza występuje w trzech wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).