Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

Zobacz więcej szczegółów o urologu w Krakowie na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U dużej grupy pacjentów wizyta u urologa wywołuje zakłopotanie. Schorzenia, jakie bada urologia, postrzegane są jako niezwykle intymne, co sprawia, że osoby, które dostrzegły u siebie alarmujące symptomy choroby, w wielu przypadkach zwlekają przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednakże może rodzić poważne następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Nie bagatelizuj tych oznak! Zobacz, kiedy trzeba zgłoś się do urologa

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję hormonów czy wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek. O schorzeniach układu moczowego może alarmować wiele różnych objawów, które często są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na które więc oznaki powinno się zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako bodziec do bezzwłocznego umówienia się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany związane z moczem, czyli jego spienienie, ciemniejsze zabarwienie czy pojawienie się w nim krwi albo ropy, ale również pieczenie lub ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy są również mniej oczywiste, np. nadciśnienie tętnicze, ból w okolicy podbrzusza bądź pleców i obrzęk stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, w związku z tym panowie winni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z utrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy kiedy spostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Warto także zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Codzienność dyżuru urologa – wazektomia, leczenie stulejki i złożone zabiegi

Pacjenci zwykle zapisują się do poradni lekarza urologii celem otrzymania porady dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu) oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie wykonują również mnóstwo trudnych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]