Kiedyś ukruszenie zęba oznaczało korzystanie z sztucznej szczęki lub nie zawsze ładnych koron wyprodukowanych z metalu. Dziś jednak protetyka zanotowała wielki progres, zaś pacjenci, którzy z różnych przyczyn utracili uzębienie nie muszą decydować się na opisane metody. Od kilkunastu lat znacznym zainteresowaniem szczycą się bowiem korony porcelanowe, bo przywodzą na myśl prawdziwe uzębienie, a przy tym są bardziej komfortowe niż protezy, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, działanie kwasów i mnóstwo potencjalnych zagrożeń. Kiedy jednak najlepiej zdecydować się na założenie korony porcelanowej? Jakie rodzaje koron zakładają stomatolodzy? Komu to zlecić, by ustrzec się ewentualnych trudności?
Typy koron porcelanowych
Korona porcelanowa bywa założona na pozostałości ukruszonego zęba bądź implancie wkręconym w dziąsło. Na wymieniony w pierwszej kolejności typ korony decydują się najczęściej pacjenci z ukruszonymi zębami bądź zmagający się z poważną próchnicą. Należy przy tym pamiętać, iż korona porcelanowa powinna być wykonana na korzeniu wyleczonym kanałowo. Drugi rodzaj korony porcelanowej jest wybierany przez chorych po wyrwaniu martwego zęba, a zatem powinien być zakładany tak na implancie metalowym, jak i ceramicznym.
Jak ustrzec się pomyłek przy zakładaniu korony porcelanowej?
Korona porcelanowa, jak przed chwilą wspomnieliśmy, jest bardzo solidna. By jednak móc cieszyć się z jej atutów, powinniśmy wybrać dentystę, który ją właściwie wykona. Wydaje się to proste, ale w internecie znajdziemy setki komentarzy rozczarowanych klientów. W jaki sposób zatem ustrzec się niemiłych niespodzianek? Przede wszystkim sprawdźmy, co o danym specjaliście sądzą dotychczasowi pacjenci. Poza tym powinniśmy sprawdzić także, jakie technologie stosowane są w jego gabinecie stomatologicznym – dostępność nowoczesnych narzędzi zapewnia bezproblemowy zabieg oraz dużą odporność korony porcelanowej.