Maska przeciw smogowi – poradnik kupującego

Małopolska oraz największe miasta zaliczane są do najbardziej zanieczyszczonych terenów Środkowej Europy. Nic zatem dziwnego, że ich mieszkańcy szukają sposobów, które umożliwiłyby zminimalizowanie niebezpiecznych efektów zanieczyszczenia powietrza. Najistotniejsze oczywiście okazują się starania, dzięki którym osiągalne będzie ograniczenie liczby wytwarzanych spalin – tak przez fabryki, jak i piece w kamienicach. Dopóki niestety w atmosferze nadal zawartych jest mnóstwo pyłów, najważniejsze jest zabezpieczenie płuc przed ich niekorzystnym działaniem. Z tego powodu tak istotne jest, by wszyscy, którzy często przebywają na zewnątrz, nabyli maskę przeciw smogowi.

Maska przeciw smogowi – budowa

Maska przeciw smogowi powinna chronić drogi oddechowe od zanieczyszczeń z atmosfery – dlatego jej brzegi bezpośrednio przylegają do polików. Najistotniejszymi elementami tego typu masek są rzecz jasna filtry, które blokują cząsteczki pyłu. By były skuteczne, powinny być zrobione z aktywnego karbonu o odpowiedniej strukturze, która pozwoli na zatrzymanie także najmniejszych drobin. Dlatego powinniśmy pamiętać, iż po ubraniu maski oddychanie może być nieco cięższe niż bez ochrony.

Jak kupić maskę przeciw smogowi?

Noszenie maski przeciw smogowi przyniesie pozytywne skutki tylko wówczas, gdy będziemy ją zakładać zawsze, gdy znajdujemy się na dworze. Ze względu na ten fakt przy jej zakupie bezwzględnie musimy dowiedzieć się, czy maska jest dopasowana do wielkości naszej głowy oraz czy jesteśmy w stanie swobodnie przez nią oddychać. Na rynku możemy kupić najróżniejsze maski przeciw smogowi – tak proste modele, jak i te posiadające wymienny filtr. Jeżeli chcemy korzystać z niej w czasie uprawiania sportu, najlepszym wyjściem będzie kupno ostatniego rodzaju – takie maski są wszak skuteczniejsze oraz wygodniejsze.