Niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem na zwalczenie poważnych guzów gruczołu sutkowego jest operacja piersi. Do popularnych schorzeń gruczołu sutkowego zaliczają się zarówno te złośliwe, jak i łagodne zmiany w piersi, takie jak włókniaki. Nieprawdą jest, że schorzenia te dotykają jedynie pań po 40 roku życia. Z takimi dolegliwościami natury zdrowotnej nierzadko borykają się nawet nastolatki.
Zabezpiecz się przed operacją piersi – sposoby ujawniania schorzeń gruczołu sutkowego
Proste techniki palpacyjne to kluczowe badania jakie trzeba wykonać, żeby rozpoznać raka piersi. Wskazana jest również mammografia, która zapewnia wykrycie niepokojących zwłóknień. Uwierzmy, że zmiany kancerogenne to nie wyrok, a operacja piersi może doprowadzić do całkowitej remisji choroby. Najważniejsze jest wczesne zdiagnozowanie groźnych guzków, żeby można było efektywnie przeciwdziałać rozrostowi złośliwych zmian. Badania profilaktyczne gwarantują wykrycie ciężkiej choroby, dlatego nie wolno ich lekceważyć.
Operacja piersi – metoda breast conserving kontra wycięcie całości gruczołu
Do niedawna mówiło się, że wyłącznie tzw. ekstyrpacja gruczołu jest środkiem mogącym skutecznie pokonać śmiertelne schorzenie. Usunięcie całej piersi wraz z przystającymi węzłami chłonnymi oznacza niestety dla pacjentek ogromny szok. Następują trudności z zaakceptowaniem swojego wyglądu, obniża się poczucie własnej wartości. Dlatego też obecnie realizuje się tzw. zabiegi breast conserving, które charakteryzują się wycięciem tylko fragmentu objętego nowotworem piersi. Nie są usuwane naczynia limfatyczne. Metoda oszczędzająca jest praktykowana szczególnie wtedy, kiedy guz nie powiększa się powyżej 3 centymetrów, a po jej przeprowadzeniu nieodzowna staje się dodatkowa terapia. Przeważnie chirurdzy po takiej operacji piersi wdrażają radioterapię. W przypadku niezłośliwych zmian (na przykład cysty lub zwłóknienia tkanki), które wykrywane są zazwyczaj u nastolatek, wykonywane jest chirurgiczne zlikwidowanie guzka, przebiegające w gabinecie onkologicznym.