Praktyczne metody ochrony przed przeziębieniem

Jesienna aura sprzyja osłabieniu odporności. Najczęściej męczy nas kaszel, nieżyt nosa oraz ból gardła. By się im nie dać tak łatwo, poznać kilka rad, które pozwalają oddalić widmo przeziębienia. Opisujemy niektóre z nich.

Herbata z cytryną i gorąca kąpiel

Choroby atakują nasz organizm na ogół wtedy, gdy temperatura ciała spada o ok. 3 stopnie. Dlatego warto rozgrzewać organizm za pomocą gorącej herbaty bądź prysznica. Do herbaty można dodać plasterek cytryny albo pomarańczy, które zawierają spore ilości witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest również odrobina cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne imbir. Żeby dodać herbacie nieco słodyczy warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do wody parę kropel olejku eterycznego, np. szałwiowego, eukaliptusowego czy pichtowego, co oprócz tego wpłynie pozytywnie na udrożnienie nosa.

Bezkonkurencyjne syropy z czosnku i cebuli

Czosnek oraz cebula też są źródłem witamin. Na ich bazie sporządza się tradycyjne mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najbardziej popularnych sposobów walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop powinno się pić co parę godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą działanie przeciwbakteryjne. W tym celu wystarczy zetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny i dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także należy pić kilka razy w ciągu dnia.

Mleko, miód i masło na ból gardła

Kiedy odczuwamy uczucie drapania w gardle, wskazane jest przetestować kompozycję mleka, masła oraz miodu. Wyśmienicie zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju należy pamiętać, aby mleko nie było wrzące, gdyż zniweluje to korzystne oddziaływanie masła oraz miodu. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się też płukanie gardła roztworem wody z solą czy picie szałwii w postaci herbaty.

Dlaczego trzeba chronić się przed przeziębieniem?

Mimo, że zwyczajne przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego zaniedbanie może mieć poważne skutki. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy aczkolwiek na uwadze, iż jeśli objawy nie mijają to powinno się skorzystać z pomocy internisty.