Klimatyzacja w domu

Gdy na zewnątrz robi się za gorąco, chyba każdy tęskni za odrobiną chłodu. Na szczęście ochłodzenie pomieszczeń nie jest problematyczne – wystarczy jedynie sprawna klimatyzacja. Jeśli do tej pory nie dowiedzieliście się, jaki klimatyzator kupić, przeczytajcie krótki poradnik.

Moc klimatyzacji jest najistotniejsza

Moc klimatyzatora powinna być uzależniona od wielkości pokoju, który chcemy nim ochłodzić. Specjaliści są zdania, że do pomieszczenia o metrażu do 10 metrów kwadratowych i normalnej wysokości, potrzebujemy klimatyzatora o mocy trzech i pół kilowata. Warto jednak wspomnieć, że są to wartości tylko szacunkowe, a ostateczna ocena wymaga jeszcze innych cech.

Typy klimatyzacji – który będzie najlepszy?

Na rynku znajdziemy przede wszystkim dwa typy takich urządzeń – mobilne oraz stacjonarne. Najistotniejszą zaletą klimatyzatorów mobilnych są niskie koszty kupna oraz to, że można używać ich w różnych pomieszczeniach. Jeśli chodzi o wydajność, lepsza jest jednak klimatyzacja montowana na stałe – bardziej obniża temperaturę i jest o wiele cichsza.

Gdzie zamontować klimatyzację?

Klimatyzatory przenośne muszą być montowane poza pokojem, a wytwarzane dzięki nim zimno musimy przetransportować do domu używając specjalnego przewodu. Klimatyzacja stacjonarna może zaś znajdować się w środku domu, ale specjaliści stawiają na montaż takich urządzeń także poza domem.