Centrala wentylacyjna to serce każdej tego typu instalacji. Ich rozmiary są bardzo różne – od niewielkich urządzeń aż do ogromnych central – te ostatnie obsługują największe budynki, jednak pełnione przez nie funkcje w każdym wypadku są identyczne.
Działanie centrali wentylacyjnej
Centrala wentylacyjna służy do obróbki powietrza, które następnie zostanie wtłoczone wewnątrz wentylowanego pomieszczenia. W jej wnętrzu medium jest chłodzone, zraszane, osuszane i ocieplane – w zależności od wymagań ludzi używających systemu.
Regulacja ciepłoty w centrali wentylacyjnej
Podczas chłodów centrala wentylacyjna najczęściej ociepla medium czerpane z zewnątrz – w ten sposób, by ciepłota we wnętrzu budynku oscylowała wokół 25 stopni Celsjusza. Latem natomiast pożądane jest ochładzanie medium do komfortowej wartości.
Centrala wentylacyjna, a wilgoć w powietrzu
Obniżenie poziomu wilgoci w medium może przebiegać na dwa sposoby – poprzez skraplanie oraz wiązanie wody w w wymiennikach z absorbującego materiału, wilgoć zaś zostaje następnie wydalana poza system.
Centrala wentylacyjna nawilża powietrze
Medium może zostać nawilżone za pomocą pary lub wilgotnych wkładów. W czasie tego procesu w powietrzu niekiedy pojawiają się drobnoustroje – z tego powodu zanim zostanie wtłoczone do pomieszczenia musi być oczyszczone promieniowaniem UV.