Aranżacja ogrodów – lepiej zlecić to profesjonalistom

Zamiast aranżować ogród na chybił trafił, rozsądniej będzie zdecydować się na jego przemyślaną oraz gustowną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, iż otoczenie będzie prezentować się zachwycająco. Wymaga to jednak niemałej umiejętności oraz wiedzy, na przykład na temat tego, które nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem zlecenie aranżacji profesjonalistom. Wbrew pozorom, może być mniej kosztowna inwestycja niż samodzielne – czasem nieudane – próby aranżowania bądź pielęgnacji ogrodu.

Projektowanie ogrodów nie jest łatwa – co trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga przede wszystkim solidnego zgłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba wiedzieć, jaka gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych częściach) i wobec tego jakie powinno się nasadzić tam gatunki roślin, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących choćby odporności na wiatr bądź zapotrzebowania na światło. Istotny jest również właściwy układ roślin, na przykład sadzenie w pobliżu siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie nieustannie imponował swym wyglądem. Sporych umiejętności wymaga także zrobienie drenażu oraz systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale najważniejszy jest przecież wygląd otoczenia. Wiele osób chce urządzić swój ogród w określonym stylu – w stylu angielskim czy francuskim. Żeby jednak móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko dobrze znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale również prawidłowo wkomponować w nią inne elementy ogrodu.

Aranżacja ogrodów – co warto w nich umieścić?

Niewielu posiadaczy imponującego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć naturalnie wypielęgnowany trawnik, kwitnące kwiaty, ozdobne drzewa i krzewy są w tym otoczeniu najważniejsze. Warto jednak zafundować im odpowiednią oprawę w postaci właściwie dobranego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale podkreśli urok roślin, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki oraz oczka wodne, sielskiego klimatu dodają im również kamienne schodki. Piękno wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają także ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do określonych obszarów bez zadeptywania trawnika, a także poprawiają estetykę ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład bruk kamienny czy żwir ozdobny. Typ podłoża ścieżek, ich układ oraz szerokość, a także wszelkie inne elementy aranżacji ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, należy starannie dopasować do stylu domu i ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest niełatwo, warto zatem zlecić to zadanie osobom, które doskonale się na tym znają.