Pielęgnacja boisk sportowych – jak powinna wyglądać?

Prawidłowo zbudowane boisko, posiadające dobre podłoże oraz wysokiej jakości murawę, nie tylko świetnie się prezentuje, lecz przede wszystkim idealnie wypełnia swoją rolę w czasie rozgrywek. Rzeczą naturalną jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem ulegają zużyciu, a więc ich stan się pogarsza, więc potrzebne jest wykonywanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, niezależnie od tego, jakie ma rodzaj gleby, rodzaj trawy czy też warunki wodno-terenowe, wymaga troskliwej, właściwej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najrozsądniej będzie powierzyć to zadanie fachowcom, posiadającym odpowiednią wiedzę o pielęgnowaniu takich obiektów, a także dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co daje jej odporność na niekorzystne warunki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące oczywistą konsekwencją jej użytkowania. Murawę można również zasilać nawozami, jednak wszystko to nie wystarczy, niezbędne jest podejmowanie zabiegów takich jak wertykulacja, aeracja, piaskowanie, wymiana trawnika, włókowanie, dosiew trawy czy walcowanie. Pojęcia te pewnie mało powiedzą laikom, rozsądniej więc zadanie to powierzyć fachowcom, ponieważ wyłącznie odpowiednio zadbana murawa gwarantuje warunki konieczne do rozgrywek, a zaniedbanie tego obowiązku prowadzi do szybkiej degradacji boiska.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych elementów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, ale murawa wymaga znacznie więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych urządzeń. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby i powoduje lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby oraz przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Potrzebne na wiosnę walcowanie sprawia, iż korzenie trawy są lepiej odżywione, zaś włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa obumarłe fragmenty murawy. W przypadku pojawiania się ubytków w trawniku niezbędne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie można także zapominać o regularnym koszeniu trawy – we właściwym momencie oraz na właściwą wysokość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, odpowiednich urządzeń, a także wiedzy, kiedy je podejmować. Prawidłowo pielęgnować boisko są więc w stanie wyłącznie profesjonaliści.