Badania operatorów – co to takiego?

Poznaj więcej szczegółów o badaniach operatorów Bielsko Biała

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i wyjątkowo dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce poznać nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują też zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają istotnie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się szczerość i rzetelność udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w wypadku osób planujących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Poznając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie potrafiła w odpowiednio szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają również predyspozycje do oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu, widzenia steroskopowego oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może wykonać wyłącznie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do obsługi maszyn. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]