badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji zgodnie z prawem muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie szybkości czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]