Badania wysokościowe – sprawdź czy możesz pracować na wysokości?

Jeśli chcesz zlecić badania wysokościowe Bielsko Biała, skieruj się tutaj

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej trzy metry ponad podłogą czy ziemią. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych dziedzin działalności. Jak przebiegają takie badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów BHP musi być wykonywana z uwzględnieniem odpowiednich zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może być groźna. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, cierpiące na kłopoty z równowagą bądź wykazujące kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu neurologii, okulistyki oraz laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą). Badania wykonuje się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. W toku badań można też wykryć problemy do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokości, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, iż niezbędne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, gdyż jest możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe trzeba zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, iż w toku pełnienia obowiązków mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego rodzaju należy poddawać się co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy przekroczyły 50 lat, muszą natomiast poddawać się im co rok.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]