Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów często prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy albo często powracających stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednakże dostępne są środki, zupełnie eliminujące przykre odczucia. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.