Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

Na http://www.badaniabielsko.pl zamówisz badania wysokościowe Bielsko Biała

Większość z nas pracę na wysokości utożsamia przede wszystkim z opieką nad kominami czy myciem okien w wysokościowcach. W myśl obowiązujących w Polsce regulacji są to jednak wszystkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy działania prowadzone są co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie otrzymamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile oczywiście efekty będą odpowiednie – zyskamy zaświadczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Zdarza się jednak, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – wtedy najlepiej zrobimy wybierając się sami do neurologa, okulisty i laryngologa celem przeprowadzenia badań, zaś następnie składając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Na czym polegają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które sprawiają, iż praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do kluczowych tego typu schorzeń należą przede wszystkim epilepsja i zaburzenia równowagi, wady oczu (a dokładnie – potrzeba stosowania okularów (chociaż można to ominąć wykorzystując szkła kontaktowe), a także zez. Lekarz ma prawo też odmówić wystawienia orzeczenia, jeżeli chorujemy na zaawansowaną hiperglikemię lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co 36 miesięcy, zaś osoby które ukończyły 50 rok życia – co dwanaście miesięcy.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]