Niegdyś do uchwycenia ujęć z powietrza potrzebne było wykorzystanie samolotu. To powodowało, iż pojawiały się one tylko w produkcjach z dużym budżetem. Dziś na szczęście wykonanie takich ujęć okazuje się znacznie łatwiejsze niż przed laty. Jest tak dzięki zastosowaniu najnowszych technologii – w tym przypadku dronów. Te sterowane z ziemi, niewielkie samoloty są dziś stosunkowo niedrogie, a przy tym pozwalają na uniesienie wysokiej klasy kamery. Dzięki współczesnym dronom możliwe jest wideofilmowanie z powietrza w najwyższej jakości, przy czym koszty tych projektów okazują się znacznie mniejsze niż kiedyś. W jakich sytuacjach więc najczęściej wybieramy filmowanie z powietrza?
Rodzinne święta i filmowanie z powietrza
Niższe ceny dronów spowodowały, że wideofilmowanie z powietrza staje się coraz częściej stosowane przez prywatnych klientów. Nikogo nie dziwią dziś zdjęcia nakręcone dronem upamiętniające rodzinne wydarzenia – na przykład chrzciny czy wesela. Parę ujęć uchwyconych z powietrza bardzo urozmaica film oraz powoduje, że ten bardziej oddaje nastrój uwiecznionych imprez. Z tego powodu często możemy zauważyć pilotów dronów na podobnych imprezach.
Filmowanie z powietrza dla firm
Zdecydowanie chętniej wideofilmowanie z powietrza wykorzystują oczywiście firmy. Nie powinno to dziwić, gdyż technika ta – w odróżnieniu od kręcenia z helikoptera – umożliwia znaczne zmniejszenie ceny produkcji filmów. Dlatego wideofilmowanie z powietrza jest nierzadko wybierane przez wykonawców klipów promocyjnych (przede wszystkim, jeśli są to filmy rozsławiające miejscowość czy ośrodek wczasowy) oraz filmów dokumentalnych. Filmowanie z powietrza jest również techniką chętnie stosowaną przez producentów relacji z imprez sportowych oraz koncertów, a oprócz tego – na przykład przy monitorowaniu przebiegu większych robót budowlanych.