Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Najlepszym sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty zębowe. Zdają egzamin zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i gdy brak nam pojedynczych zębów. Ich najważniejszymi zaletami są stosunkowo łatwa pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant, a dokładniej jego korona, wygląda identycznie, jak naturalny ząb. Przed ich zakładaniem nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów, jest to zatem mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli założenie pełnej protezy lub mostu. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ten proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty zębów – jak przebiega ich zakładanie?

Zabieg wszczepienia implantów zębów rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Poza nim ważne jest też pozytywne nastawienie i opanowanie nerwów. Następnie dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. To pozwala na dotarcie do tkanki kostnej i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To niesłychanie skomplikowana część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wprawą i wyczuciem. Precyzja konieczna jest również przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w łoże. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarz musi jedynie zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a środki przeciwbólowe

Myśl o założeniu implantu stomatologicznego rodzi u części pacjentów przerażenie związane z potencjalnym dotkliwym bólem doświadczanym w trakcie zabiegu i kilka dni po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest zupełnie nieuzasadniony. Obecnie implantologia dysponuje bardzo wydajnymi środkami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo podatni na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które kompletnie wyeliminuje problem stresu przed chirurgiem-stomatologiem.