Szkolenia pozwalają doskonalić rozmaite umiejętności – dzięki nim można m. in. pokonać lęk przed wystąpieniami publicznymi, wypracować asertywność czy nauczyć się zarządzać czasem. Żeby jednak szkolenie było maksymalnie efektywne, musi być znakomicie przygotowane. Jakie techniki najlepiej wykorzystywać?
Jak poprowadzić szkolenie – drama i dyskusja grupowa
Umiejętnie prowadzone szkolenie powinno przynieść określone rezultaty i zainteresować odbiorców. Sama treść szkolenia nie jest najważniejsza ponieważ, dużo zależy od stosowanych metod oraz zaangażowania trenera. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Przede wszystkim nie może być ono nużące dla uczestników, a także czysto teoretyczne. Właśnie dlatego tak wielu szkoleniowców stosuje innowacyjne metody takie jak np. sesja integracyjna, metoda rządu, symulacja czy burza mózgów. Warsztaty praktyczne ułatwiają przyswajanie informacji oraz wpajanie określonych zachowań. W dzisiejszych czasach bardzo dużą wagę przywiązuje się do metod praktycznych, które zapewniają najlepsze efekty. Suche fakty okazują się niewystarczające, słuchacze muszą z autopsji znać określone metody.
Jak poprowadzić szkolenie – podział losowanie
Ciekawe techniki szkoleniowe to jednak nie wszystko. Kluczową sugestią jest też przeprowadzenie umiejętnego podziału uczestników na grupy, np. na zasadzie odliczania. Dzięki temu uczestnicy czują się maksymalnie komfortowo i właśnie w ten sposób wyglądają np. szkolenia dla managerów. Kolejnym sposobem podziału uczestników na grupy jest dołączanie do liderów. Trochę inaczej wygląda natomiast szkolenie osób, które przeszły kryzys – mogą dobrać się w grupy samodzielnie. Dzięki temu szkolenie będzie ciekawe, a uczestnicy wyniosą z niego wiele praktycznych informacji.