Kiedy przeprowadza się badania wysokościowe

Badania wysokościowe Kęty - usługi na miarę waszych potrzeb

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby zminimalizować występowanie groźnych wypadków, polskie prawo wprowadziło konieczność poddawania się drobiazgowym testom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów wiążących się z pracą na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

Definicję pracy na wysokości zawiera Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na rusztowaniach, masztach, stropach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku bądź innych schorzeń mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z 3 części – badania laryngologicznego, neurologicznego oraz okulistycznego. Specjalista diagnozuje pacjenta w kierunku krótkowzroczności, chorób błędnika lub padaczki. Oprócz tego należy też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – przez ile są ważne?

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą poddawać się im regularnie co 12 miesięcy. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest zez, wada wzroku, jak również choroby narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest używanie soczewek kontaktowych, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn drogowych, suwnic czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]