Kształtowanie korony i pielęgnacja drzew

Tereny zadrzewione na osiedlach mieszkaniowych potrzebują szczególnej dbałości – drzewka należy co jakiś czas przycinać, a te, które niszczą nawierzchnię dróg, usuwać. Jakie zabiegi pomagają utrzymać tereny zielone w świetnej formie i kogo najlepiej wynająć do takiej pracy? Jakiej pielęgnacji wymagają krzewy w miastach? Sprawdź nasz poradnik.

Pielęgnacja drzew – rozdrabnianie gałęzi i cięcia standardowe

Frezowanie pni, instalowanie wiązań statycznych, cięcia standardowe – wszystkie te zabiegi przyczyniają się do poprawy estetyki ogrodu, a także bezpieczeństwa osób przebywających na jego terenie. Częste kształtowanie koron drzew w okresie ich wzrostu zapewnia wiele korzyści – korona ładniej się prezentuje, a drzewo lepiej owocuje. O starsze nasadzenia też trzeba dbać – martwe konary powinno się co jakiś czas usuwać, a wówczas drzewa będą zachwycały piękną koroną. Wycinka jest niezbędna wtedy, gdy konary drzewa utrudniają widoczność. Interwencja specjalistycznej ekipy jest potrzebna także po wichurach, kiedy uszkodzone drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi.

Pielęgnacja drzew – kiedy konieczny jest specjalistyczny sprzęt

Polskie prawo ciągle się zmienia. Procedury z czasem przestały być tak dokuczliwe, jednak sama pielęgnacja ogrodów nie należy do łatwych zajęć. Niejednokrotnie wycinka drzew wymaga użycia ciężkiego sprzętu, ale jest on niezbędny także w celu usunięcia pozostałości po nich. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy, która posiada doświadczenie w wycince. Jednym z najważniejszych zabiegów jest frezowanie pni wykonywane już po wycince. Specjalne ostrza rozdrabniają pozostałości po pniu. Zrębki drzew można później wykorzystać na przykład jako produkt na opał.