O psychologicznych badaniach wysokościowych słów kilka

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko? Wejdź na www.testybielsko.pl

Psycholog to osoba, o której wiele osób nie ma zbyt dobrego zdania. Wielu z nas sądzi, że zajmuje się wyłącznie zgłębianiem relacji badanych pacjentów z otoczeniem. Tymczasem okazuje się, że wiedza psychologa stanowi nieocenioną pomoc przy określaniu zdolności do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne wykonywane są m.in w stosunku do osób zamierzających pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: o co w nich chodzi?

Badania wysokościowe tak naprawdę w niczym nie różnią się od tych, jakie przechodzą osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawę stanowią testy inteligencji, osobowościowe, temperamentalne. Ich ważnym rozszerzeniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić między innymi szybkość reakcji i zdolność do koncentracji uwagi. Dzięki testom aparaturowym jesteśmy w stanie ocenić czy badana osoba w wystarczający szybki sposób zareaguje na to, co będzie miało miejsce w czasie pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog wykorzystuje takie urządzenia, jak aparat krzyżowy, wirometr i stereometr. To proste urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne zawsze obejmują również wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana powinna być z psychologiem w stu procentach szczera. Przekazywanie fałszywych informacji nikomu nie pomoże.

Badania wysokościowe – kto je wykonuje?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni zarówno wiedzę, jak i umiejętności do prowadzenia tego rodzaju badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba jedynie pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeśli o obowiązku ich używania zdecydował okulista.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]