Od jakich czynników zależy ostateczny koszt druku 3D?

Zajrzyj w to miejsce, jeśli szukasz więcej informacji w temacie kosztu druku 3D.

Dostępność zlecenia wydruku 3D każdego projektu, makiety czy modułów z tworzyw sztucznych zdecydowanie redukuje nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile zamierzeniem przedsiębiorstwa jest przemysłowa produkcja, często decyduje się ono na kupno drukarek 3D i zatrudnienie profesjonalistów do ich obsługi. Z kolei jeżeli w grę wchodzi produkcja wyrobu o niewielkim nakładzie bądź potrzeba przygotowania modelu 3D jest okazjonalna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku podmiotom zewnętrznym. W takich przypadkach przy opracowaniu planu działań pojawia się często pytanie: jak wyliczyć cenę wydruku 3D?

Finalna cena wydruku 3D – co ma na nią wpływ?

Na ostateczną cenę wydruku 3D ma wpływ sporo czynników. Podmiot zlecający druk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik we właściwym formacie (STEP bądź STL), z pomocą którego można wstępnie wyliczyć koszt realizacji zamówienia. W wielu przypadkach zlecający opracowuje jedynie szkic projektowy albo fizyczny model. To sprawia, iż cena druku 3D jest odpowiednio wyższa w związku z potrzebą przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, ewentualnie przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego przedmiotu przy pomocy skanera 3D. Następne czynniki, które znacząco wpływają na ostateczną cenę wydruku to, oczywiście, dobór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Równie istotne jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to zwłaszcza od wielkości obiektu i tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy pełne wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dalszej obróbki (przykładowo montażu dodatkowych elementów albo lakierowania).

Jak obliczyć cenę wydruku 3D?

Nie da się celnie oszacować ceny druku 3D bez uprzednich konsultacji z wykonawcą, u którego któremu planujemy wykonać dane zlecenie. W tym celu należy wysłać jej plik do wyceny albo, jeśli nim nie dysponujemy, skorzystać z kwestionariusza i w detalach opisać specyfikę zlecenia. Wyliczenie kosztu druku 3D przygotowywane przez firmę CADXPERT jest darmowe. Eksperci CADXPERT służą również wsparciem odnośnie wyboru materiału oraz najlepszej technologii druku.

Dane teleadresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]