Pomiar reflektometryczny i spawanie światłowodów

Światłowody, czyli szklane przewody przewodzące światło, to zaawansowane technologicznie medium transmisyjne. Dzięki nim możemy cieszyć się szybkim internetem. W jaki sposób wykonuje się usługę spawania światłowodów i dlaczego jest to tak istotne?

Spawanie światłowodu – weryfikacja przepustowości

Istnieją dwa sposoby spawania światłowodów. Pierwszy z nich to spawanie przy użyciu szybkozłączek, które używane jest w przypadku mniej wymagających przewodów. Kolejną metodą jest spawanie światłowodu przy pomocy dedykowanych spawarek. Używane do tego celu spawarki światłowodowe nagrzewają końcówki włókna oraz scalają je ze sobą. Do zabezpieczenia łączenia używa się specjalnej osłonki, a światłowód umieszcza w mufie. Jednocześnie niesamowicie istotne jest precyzyjne sprawdzenie poprawności wykonania każdego spawu. W tym celu wykonuje się specjalistyczny pomiar optyczny. Jego zadaniem jest weryfikacja parametrów sieci, określenie czy ma poprawną przepustowość.

Spawanie światłowodów – prawidłowe spojenie światłowodów

Pomiar reflektometryczny sprawdza współczynnik odbicia, dzięki niemu można również odnaleźć miejsce wystąpienia awarii połączenia. Pomiar pokazuje także rozkład tłumienia wzdłuż kabla (w formie dokumentu lub na ekranie). Poprawne spojenie przewodów ma ogromne znaczenie i chroni przed utratą sygnału. Usługę spawania światłowodów wykonuje się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, w nowobudowanych lub już istniejących sieciach światłowodów. Wykonanie usługi najlepiej powierzyć doświadczonym firmom specjalizującym się w sieciach teletechnicznych. Tylko wówczas zyskamy pewność, że sieć jest zespojona właściwie. W Krakowie znajdziemy dużo podmiotów zajmujących się spawaniem światłowodów.